Wielka Wyprzedaż!

W związku z planowanym na koniec maja 2019 zawieszeniem działalności GroTeki44, w naszym sklepie ogłaszamy Wielką Wyprzedaż gier i akcesoriów znajdujących się bezpośrednio w magazynie.

Nawet do 80% rabatu od SCD!

Zamówienia na produkty wyprzedażowe realizowane będą 2 dni w tygodniu - w środy i piątki. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą - MEGA WYPRZEDAŻ


infolinia (pon-pt | 10:00 - 17:00):

22 266 84 88
801 011 608

 

fax: 22 266 80 84
e-mail: kontakt@groteka44.pl

GG online (kliknij i pisz):
GroTekarz Kamil
GroTekarz Tadeusz


Odbiór osobisty:
Warszawa Białołęka - sprawdź

Kategorie

Ranking rodzinnych gier planszowych (TOP10), według GroTekarzy - cz. 2

Witam w drugiej części GroTekowego rankingu rodzinnych gier planszowych (poprzednia dostępna tutaj).

Dla przypomnienia chciałem tylko podkreślić, że zastosowane „krojenie rankingu gier rodzinnych na pół” miało miejsce jednorazowo i dołożę wszelkich starań, żeby nie powtórzyło się w przypadku kolejnych tego typu zestawień. Raz jeszcze serdecznie za to przepraszam i raz jeszcze zaznaczam, iż gdyby nie niektóre, niezwykle (nie)potrzebne konsumentom, przepisy (RODO!), z pewnością wyrobilibyśmy się z całością tekstu w jeden tydzień.

Ponieważ większą ilość przynudzania zawarłem już w ramach poprzedniego wpisu, zapraszam do lektury - tak, po prostu. ;-)

Przed Państwem dalsza - druga i ostatnia - część rankingu planszowych gier rodzinnych!

Dixit

Miejsce w rankingu: 5


Planszowa gra rodzinna Dixit
Liczba graczy: 3-6
Zalecany wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 30 minut
Autor: Jean-Louis Roubira
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: niewielki wpływ
Interakcja: bardzo wyraźna
Złożoność: banalna


Rodzinna gra planszowa Dixit to tyłu obowiązkowy dla wszystkich „posiadaczy” dzieci od 6-roku życia wzwyż. Owa gra jest niezwykle radosna i przyjaźnie wydana, a jednocześnie posiada zupełnie unikalną w skali całej branży mechanikę.

Sercem rozgrywki w Dixit są 84 duże i pięknie ilustrowane karty, których celem jest odwoływanie się do najrozmaitszych skojarzeń graczy. Skojarzenie może przybrać formę niemal zupełnie dowolną, jak np. pojedynczy dźwięk, melodię, słowo, cytat, czy też bardziej złożone indywidualne przemyślenie - im będzie bardziej oryginalne, tym lepiej i tym więcej punktów uda nam się otrzymać. Wymyślając skojarzenia trzeba, jednak pamiętać o jednym - nie mogą być one, ani zbyt oczywiste, ani nadmiernie abstrakcyjne. Wspomnianych punktów nie otrzymuje się bowiem w dwóch przypadkach:

 • kiedy wszyscy gracze skutecznie dopasowali nasze skojarzenie do odpowiadającej mu karty,
 • oraz kiedy nikomu owo zadanie się nie powiodło.


Wysokie Napięcie (Power Grid)

Miejsce w rankingu: 4


Planszowa gra rodzinno-ekonomiczna Wysokie Napięcie (Power Grid)
Liczba graczy: 2-6
Zalecany wiek: od 12 lat
Czas gry: 60-90 minut
Autor: Friedemann Friese
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: brak elementów losowych
Interakcja: ważna dla gry
Złożoność: da się zrozumieć


Wysokie Napięcie (Power Grid) to w zasadzie gra bardziej ekonomiczna, niż stricte rodzinna, jednak dzięki stosunkowo prostym zasadom oraz bardzo przyjaznej oprawie graficznej doskonale sprawdza się, również w tej roli.

W Wysokim Napięciu każdy z graczy wciela się w rolę dostawcy energii elektrycznej, który - rywalizując z lokalną konkurencją - stara się zdominować rynek. W tym celu ma do swojej dyspozycji całą gamę rozmaitych elektrowni, zasilanych jednym z czterech rodzajów surowca:

 • węglem,
 • olejem,
 • odpadami komunalnymi,
 • oraz uranem.

Dodatkowo może także wznosić nieco mniej wydajne, jednak niegenerujące żadnych kosztów eksploatacyjnych, elektrownie bazujące na odnawialnych źródłach energii. Jest to rozwiązanie o tyle istotne, że za wszystkie wspomniane wcześniej surowce trzeba każdorazowo zapłacić, a ich cena jest bezpośrednio uzależniona od popytu oraz podaży.

W Wysokim napięciu profity pieniężne czerpiemy z rozszerzania naszej sieci energetycznej na kolejne miejscowości. Zwycięzcą zostanie ten z graczy, który pod koniec rozgrywki będzie w stanie zasilić (to znaczy, że będzie dysponował wszystkimi wymaganymi w tym celu surowcami) największą ilość lokacji.


Wsiąść do Pociągu: Europa

Miejsce w rankingu: 3


Planszowa gra rodzinna Wsiąść do Pociągu: Europa
Liczba graczy: 2-5
Zalecany wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 45 minut
Autor: Alan R. Moon
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: wpływa na grę
Interakcja: w istotnym wymiarze
Złożoność: banalna


Wsiąść do Pociągu: Europa zawiera w sobie wszystkie elementy charakterystyczne dla rodzinnych gier planszowych. Posiada proste zasady, mechanika jest łatwo przyswajalna i niezwykle wciągająca (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych graczy), wydanie prezentuje się doskonale, a sama tematyka gry skoncentrowana jest na niezwykle wdzięcznym temacie pociągów (wiem, wiem… tego akurat nie było trudno się domyślić)!

Podczas rozgrywki w grę planszową Wsiąść do Pociągu: Europa gracze tworzą połączenia kolejowe pomiędzy poszczególnymi, uwzględnionymi na planszy miejscowościami XX-wiecznej Europy. Mogą w tym celu tworzyć tory, wznosić dworce, budować tunele oraz wyznaczać trasy dla promów morskich. Wszystko to odbywa się przy wykorzystaniu przeszło 150 kart oraz 240 pięknie wyprodukowanych, różnokolorowych, plastikowych figurek wagoników.


Wielka Wystawa Dinozaurów

Miejsce w rankingu: 2


Planszowa gra rodzinna Wielka Wystawa Dinozaurów
Liczba graczy: 2-5
Zalecany wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 60 minut
Autor: Scott Almes
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: niewielki wpływ
Interakcja: ważna dla gry
Złożoność: bardzo prosta


Wielka Wystawa Dinozaurów pozwala wcielić się graczom w paleontologów, działających w końcówce 19-stego tysiąclecia, w okresie noszącym - w ramach historii powszechnej - miano „Wojny o Kości”. Był to moment szczególny dla wspomnianej dziedziny nauki, bowiem wówczas z jednej strony odkryto i zrekonstruowano szkielety ponad 140 nowych gatunków dinozaurów, a z drugiej zaś nie przebierano w środkach stosując nie zawsze czyste zagrania.

Rodzinna gra planszowa Wielka Wystawa Dinozaurów ukazuje rzeczony okres w sposób nieco przerysowany, ale przy tym również bardzo dowcipny. Do naszej dyspozycji oddana zostaje garść forteli do utrudniania prac pozostałych paleontologów oraz olbrzymia liczba kości (drewnianych znaczników), z pomocą, których będziemy w stanie „zrekonstruować” niemal dowolnego rodzaju dinozaura (niekoniecznie faktycznie istniejącego, co również pokrywa się ze specyfiką „odkryć” tego okresu ;-)).

Wielka Wystawa Dinozaurów to idealna gra planszowa zarówno dla małych, jak i dużych. Doskonale bawiłem się przy niej z dziećmi, ale jeszcze lepiej ze znajomymi oraz dorosłymi (w teorii) członkami mojej rodziny.


Domek

Miejsce w rankingu: 1


Planszowa gra rodzinna Domek
Liczba graczy: 2-4
Zalecany wiek: od 7 lat
Czas gry: ok. 30 minut
Autor: Klemens Kalicki
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: niewielki wpływ
Interakcja: w istotnym wymiarze
Złożoność: bardzo prosta


Domek, czyli - niniejszym ukoronowany - król planszowych gier rodzinnych. Ów tytuł stanowi kwintesencję familijnych planszówek. Już od pierwszego otwarcia pudełka (ba! już od pierwszego zerknięcia na pudełko) w graczy uderza fala rodzinnej atmosfery, pod wpływem której nawet największy spośród największych egocentrycznych imprezowiczów wpadnie na chwilę w zadumę nad pięknem posiadania rodziny.

W Domku otrzymujemy pustą planszę tytułowego domu, na który składa się 10 pomieszczeń standardowych oraz dwa obszary garażowe/piwniczne. Zadaniem każdego z graczy będzie odpowiednie rozplanowanie oraz zaaranżowanie tej przestrzeni, korzystając z 10 żetonów wyposażenia oraz 60 kart pokojów, obejmujących m.in.:

 • kuchnie,
 • łazienki,
 • sypialnie,
 • salony,
 • pokoje dziecięce,
 • oraz wiele pomieszczeń specjalnych, takich jak np. biblioteka, piwniczka na wino, czy też pokój dedykowany grom (planszowym rzecz jasna!).

Podczas zmagań z remontem nie pozostajemy, jednak zupełnie sami. Nieocenionym wsparciem będą dla nas bowiem wysokokwalifikowani fachowcy oraz niezwykle praktyczne narzędzia (m.in. wiertarka udarowa, młot pneumatyczny oraz betoniarka), pozwalające na subtelne naginanie standardowych zasad rozgrywki na naszą korzyść.

Zwycięzcą zostaje ten z graczy, któ…
a z resztą! To naprawdę nie ma znaczenia! W tej grze liczy się bowiem tylko jedno - uwicie przytulnego gniazdka dla swojej familii. Wierzcie mi, że satysfakcja płynąca z ów procesu jest wygraną samą w sobie.


I to by było na tyle…


I to by było na tyle, jeśli chodzi o nasz pierwszy, oficjalnie spisany ranking gier bez prądu.

Na zakończenie dodam tylko, że wszystkie tytuły wyszczególnione w ramach powyższego TOP10 rodzinnych gier planszowych były przez nas wielokrotnie ogrywane i z ręką na klawiszach „<3” daję Wam moje słowo, że nie spotkałem jeszcze rodziny planszówkowiczy, której członkowie nudziliby się przy jakiejkolwiek ze wspomnianych gier towarzyskich.

Mam nadzieję, że niniejszy post okaże się dla Was przydatny.

Dziękuję za uwagę i do przeczytania za tydzień - w ramach wpisu poświęconego rankingowi gier strategicznych.

Pozdrawiam serdecznie,


GroTekarz Kamil