Wielka Wyprzedaż!

W związku z planowanym na koniec maja 2019 zawieszeniem działalności GroTeki44, w naszym sklepie ogłaszamy Wielką Wyprzedaż gier i akcesoriów znajdujących się bezpośrednio w magazynie.

Nawet do 80% rabatu od SCD!

Zamówienia na produkty wyprzedażowe realizowane będą 2 dni w tygodniu - w środy i piątki. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą - MEGA WYPRZEDAŻ


infolinia (pon-pt | 10:00 - 17:00):

22 266 84 88
801 011 608

 

fax: 22 266 80 84
e-mail: kontakt@groteka44.pl

GG online (kliknij i pisz):
GroTekarz Kamil
GroTekarz Tadeusz


Odbiór osobisty:
Warszawa Białołęka - sprawdź

Kategorie

Ranking rodzinnych gier planszowych (TOP10), według GroTekarzy - cz. 1

Wstęp


Drodzy Klienci GroTeki44!

Witam Was serdecznie w ramach czwartego już, opublikowanego na łamach naszego bloga, postu. Zgodnie z daną przeze mnie tydzień temu zapowiedzią, tym razem przygotowałem dla Was ranking 10 najlepszych rodzinnych gier planszowych.

Wciąż pamiętam, że w ramach wcześniejszych wpisów obiecałem odpuścić moim (nie)licznym czytelnikom „lanie wody”, jednak przed właściwym rozpoczęciem niniejszego rankingu, chciałbym jeszcze wspomnieć kilka słów na temat samej formuły, jaką przewiduję dla tekstów tego rodzaju.

Po wielu godzinach namysłu i kontemplacji piękna przyrody (nadrukowanej na malowniczych grafikach z gry karcianej Na Grzyby!) postanowiłem co następuje:

  • Rankingi gier planszowych publikowane w ramach GroTeki44.pl będą krótkie, lecz treściwe, żeby zbyt obszerną treścią nie zniechęcać Was do czytania (a mnie do ich pisania ;-)). Oznacza to, że będzie to nie tyle wyczerpujące omówienie poszczególnych gier planszowych, wchodzących w skład rankingu, co raczej ułożenie ich w odpowiedniej kolejności. Zamierzam umieszczać w nich informacje dotyczące ogólnych wrażeń z rozgrywki, nie koncentrując się w dużym stopniu na zagadnieniach odnoszących się do samej mechaniki. Wszelkie bardziej szczegółowe charakterystyki przewiduję uwzględniać w, planowanych na przyszłość, recenzjach poszczególnych produktów, gdzie całość wpisu (a nie jego 10%) będę mógł poświęcić na pojedynczą grę planszową lub karcianą.
  • Każdy przygotowany przez nas ranking gier planszowych będzie uwzględniać wyłącznie gry, które faktycznie mieliśmy okazję testować. W związku z tym faktem, część doskonałych planszówek i karcianek może w ogóle nie pojawić się w naszych zestawieniach. Chciałbym przy tym jednak podkreślić, że owa część duża być nie może - z planszówkami jesteśmy naprawdę bardzo na bieżąco i we wszelkie wybitnie doceniane przez graczy pozycje graliśmy wielokrotnie.
  • Każda gra planszowa z naszych rankingów zostanie opatrzona pojedynczą grafiką, najważniejszymi informacjami technicznymi (np. wiek i ilość graczy, złożoność rozgrywki, autor itp.), zamieszczanymi w formie tabelki oraz linkiem prowadzącym do karty odpowiadającego jej produktu z naszej oferty (gdzie dostępne będą większa ilość zdjęć oraz rozszerzony opis).

Dodatkowo chciałem uprzedzić także, że ów ranking rodzinnych gier planszowych jest mocno subiektywny i bazuje przede wszystkim na mojej, prywatnej opinii, przedyskutowanej pokrótce z pozostałym zespołem (akurat upodobania planszówkowe należą do nielicznych dziedzin życia, w obrębie których jesteśmy niemal jednomyślni, sprawa prezentuje się już nieco gorzej, kiedy idzie o podział obowiązków ;-)).

Ponadto!!! Niniejsze zestawienie gier musiałem niestety - choć wcale pierwotnie tego nie planowałem - rozbić na dwie części. Dołożę wszelkich starań, żeby docelowo nasze poszczególne rankingi były „jednoczęściowe”, jednak tym razem, mimo moich najszczerszych chęci, nie miałem innego wyjścia, niż zrobić tę strasznie irytującą rzecz. Zwyczajnie zabrakło mi czasu, za co winą, bez żadnych skrupułów, obarczam - TFU! - „RODO”. :-(

Zatem - już bez dalszego, zbędnego przedłużania - serdecznie zapraszam do lektury.


Cardline: Zwierzęta

Miejsce w rankingu: 10


Karciana gra rodzinna Cardline: Zwierzęta
Liczba graczy 2-8
Zalecany wiek od 7 lat
Czas gry ok 15 minut
Autor Frédéric Henry
Wydanie polskie
Instrukcja polska
Losowość wpływa na grę
Interakcja znikoma
Złożoność banalna


Rodzinna gra karciana Cardline: Zwierzęta - jak sama jej nazwa wskazuje - skoncentrowana jest na tematyce fauny. Na kratach widnieją atrakcyjne grafiki różnorakich zwierząt wraz z ich nazwami powszechnymi i gatunkowymi, a także informacjami odnoszącymi się do ich wymiarów, wagi oraz długości życia.

Na początku rozgrywki w Cardline: Zwierzęta gracze decydują się na jeden ze wspomnianych wcześniej parametrów, a następnie:

  • otrzymują po kilka kart na rękę,
  • kładą jedną kartę ze stosu ogólnego na stół (będzie to karta rozpoczynająca rozgrywkę),
  • naprzemiennie umieszczają karty z ręki (każdy po jednej), tak aby docelowo były one ułożone w odpowiedniej kolejności - od najcięższych do najlżejszych / od najmniejszych do największych / od najkrócej żyjących do najbardziej długowiecznych.

Warto jednak zaznaczyć, że informacje na temat zwierząt, znajdują się na odwrotach kart, więc gracze w momencie ich zagrywania, mogą bazować jedynie na swojej wiedzy lub przypuszczeniach.

Owa gra karciana stanowi idealną propozycję zarówno dla dzieci oraz dorosłych, jak i dla całych rodzin. Cechuje ją prostota zasad, duża przyjemność z rozgrywki, a także dodatowy wymiar edukacyjny, uzyskiwany poprzez zapamiętywanie parametrów, umieszczonych na poszczególnych karatach zwierząt.


Szalona Misja

Miejsce w rankingu: 9


Planszowa gra rodzinna Szalona Misja
Liczba graczy: 2-5
Zalecany wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 20 minut
Autorzy: Laurent Escoffier
David Franck
Ilustracje: Paul Mafayon
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: niewielki wpływ
Interakcja: w istotnym wymiarze
Złożoność: bardzo prosta


Szalona Misja to autentycznie zwariowana gra planszowa o zupełnie nowatorskiej mechanice. Podczas rozgrywki w ten tytuł każdy z graczy wciela się bowiem w bohatera żywcem wyjętego ze starych, oldschoolowych platformówek, który plansza po planszy przechodzi na coraz wyższe i coraz trudniejsze levele. W grze nie brakuje także Bossów, stanowiących podsumowania poszczególnych poziomów oraz żetonów specjalnych mocy, będących istotnym ułatwieniem dla naszych bohaterów lub dużym utrudnieniem dla pozostałych graczy.

Podczas zmagań w Szaloną Misję do Waszej dyspozycji oddane zostaną jednak nie joysticki, a czarne mazaki, za pośrednictwem, których będziecie musieli torować sobie drogę do zwycięstwa. Interakcja w grze uwzględniona została poprzez wspomniane wcześniej specjalne moce, którymi możemy zmusić opnenów np. do grania z zamkniętym okiem, rysowania markerem tak, aby utrzymać na jednym z jego końców żeton oraz wielu innych, przezabawnych czynności.

Te rodzinną grę planszową polecamy przede wszystkim ze względu na olbrzymią dawkę dobrego humoru, jakiej dostarcza.


Dobble

Miejsce w rankingu: 8


Karciana gra rodzinna Dobble
Liczba graczy: 2-8
Zalecany wiek: od 6 lat
Czas gry: 5-10 minut
Autorzy: Denis Blanchot
Guillaume Gille-Naves
Igor Polouchine
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: niewielki wpływ
Interakcja: bardzo wyraźna
Złożoność: banalna


Dobble większości graczy, choć w niewielkim stopniu zaznajomionymi z grami planszowymi, przedstawiać nie trzeba. Jest to szybka, dynamiczna, rodzinna gra karciana, polegająca na łączeniu ze sobą par okrągłych kart, posiadających przynajmniej jeden rodzaj takich samych obrazków.

Gra posiada kilka różnych wariantów rozgrywki i pomimo pozornie niezbyt wyszukanych zasad, zapewnia olbrzymie pokłady doskonałej zabawy oraz stanowi jedną z najpopularniejszych nowoczesnych gier towarzyskich w całej branży. Dodatkowym plusem Dobble jest także fakt, iż dzieci radzą sobie z nią doskonale - często nawet dużo lepiej, niż dorośli.


Teby

Miejsce w rankingu: 7


Planszowa gra rodzinna Teby
Liczba graczy: 2-4
Zalecany wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 60 minut
Autor: Peter Prinz
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: wpływa na grę
Interakcja: w istotnym wymiarze
Złożoność: bardzo prosta


Rodzinna gra planszowa Teby cechuje się dość unikalną mechaniką i wyraźnie odczuwalnym "archeologiczno-podróżniczym" klimatem. W porównaniu z pozostałymi, większymi planszówkami jej zasady są łatwoprzyswajalne. Sama rozgrywka jest z kolei świerza i dość unikalna pod względem mechaniki.

W Tebach wcielać się będziemy w role archelogów, odwiedzajacych różne części starego kontynetu, w celu poszukiwania bezcennych artefaktów i skarbów minionych wieków. Aby odnosić sukcesy będziemy zmuszeni nie tylko eksplorować obszary wykopalisk, ale również zatrudniać pomocników, inwestować w sprzęt oraz pozyskiwać cenne plotki od lokalnych mieszkańców.

Dużym atutem ów gry planszowej jest piękne, solidne wydanie, pozwalające silniej wczuć się w klimat rozgrywki. Propozycja ta jest idealna na wspólne, rodzinne planszówkowe popołudnie.


Splendor

Miejsce w rankingu: 6


Karciana gra rodzinna nazwa
Liczba graczy: 2-4
Zalecany wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 30 minut
Autor: Marc André
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: wpływa na grę
Interakcja: zauważalna
Złożoność: banalna


Splendor posiada bardzo proste zasady, lecz mimo tego oferuje całkiem sporą gamę dostępnych strategii (na tyle sporą, że w wielu miejsach Polski i Europy organizowane są splendorowe Mistrzostwa). W owej grze naszym zadaniem będzie - nie posiadające żadnej głębeszej ideologii - pomnażanie swojego majątku i zjednywanie sobie arystokratów. W tym celu będziemy dobierać żetony kamieni szlachetnych lub uniwersalnego złota, a następnie przeznaczać je na zakup inwestycji, zapewniających stałą dostępność danego surowca. I to z grubsza tyle. Niby niewiele, a w ciąga bez reszty!

Niniejsza planszówka doskonale nadaje się dla rodzin ze względu na niski próg wiekowy (10 lat zdaniem wydawcy, 7-8 wedłu mnie), krótką lecz dynamiczną i uzależniającą wręcz rozgrwykę, niewielki współczynnik negatywnej interakcji oraz przyjemne dla oka (i dłoni, jeśli chodzi o ciężkie, „nibypokerowe” żetony) wydanie.


Cięcie


Dotarliśmy do połowy rankingu i… Niestety na tym musimy poprzestać. Jak wspomniałem wcześniej, nie starczyło mi czasu na całość tekstu, w związku z dodatkowymi obowiązkami, które spadły na nas, na okoliczność RODO.
Wiem, wiem - mogliśmy zabrać się za to wcześniej, ale: zamówienia wpadają, terminarze napięte, po nocach nie sypiamy, trzęsienie ziemi na osiedlu, tsunami nad Wisłą i naprawdę nie było jak. Reszta za tydzień! :-(

Pozdrawiam serdecznie, mocno licząc na Waszą wyrozumiałość,

Edit: Druga część rankingu już dostępna - link


GroTekarz Kamil