Wielka Wyprzedaż!

W związku z planowanym na koniec marca 2019 zawieszeniem działalności GroTeki44, w naszym sklepie ogłaszamy Wielką Wyprzedaż gier i akcesoriów znajdujących się bezpośrednio w magazynie.

Nawet do 80% rabatu od SCD!

Zamówienia na produkty wyprzedażowe realizowane będą 2 dni w tygodniu - w środy i piątki. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą - MEGA WYPRZEDAŻ


infolinia (pon-pt | 10:00 - 17:00):

22 266 84 88
801 011 608

 

fax: 22 266 80 84
e-mail: kontakt@groteka44.pl

GG online (kliknij i pisz):
GroTekarz Kamil
GroTekarz Tadeusz


Odbiór osobisty:
Warszawa Białołęka - sprawdź

Kategorie

Ranking przygodowych i kooperacyjnych gier planszowych (TOP10), według GroTekarzy

Wstęp


Witam Was serdecznie!

W dzisiejszej odsłonie naszego bloga skupiamy się na wyszczególnieniu i poglądowym omówieniu 10 - naszym zdaniem - najlepszych kooperacyjnych oraz przygodowych gier planszowych.

Przed prezentacją właściwego zestawienia, chciałbym jednak tytułem wstępu (a jakże!) wyjaśnić Wam powód, dla którego zdecydowaliśmy się (tak, tak - ponownie wraz z Jakubem) zrobić wspólny ranking dla przygodowych oraz kooperacyjnych gier planszowych. Otóż w obu przypadkach sama mechanika rozgrywki jest kwestią drugorzędną, w stosunku do całościowej otoczki fabularnej. Zasady mogą być mniej lub bardziej złożone i nie ma to, aż tak dużego znaczenia, bowiem tym, co liczy się w tytułach tego rodzaju najbardziej jest właśnie silny, spójny i mocno wyczuwalny klimat. Bazując na takim założeniu łatwo można zatem dojść do wniosku, że niemal każda gra kooperacyjna jest jednocześnie także grą przygodową. Jest to oczywiście spore uproszczenie, ale nie ukrywam, że w przypadku tworzenia tego konkretnego zestawienia - okazało się ono dla nas niezwykle pomocne.

Niniejszy stan rzeczy podsumujmy wobec tego bardzo błyskotliwą, geometryczną metaforą:

„Z grami przygodowymi i kooperacyjnymi jest trochę tak, jak z prostokątem i kwadratem - tak, jak każdy kwadrat jest prostokątem, ale niekoniecznie każdy prostokąt kwadratem, tak też (prawie) każda gra kooperacyjna jest równocześnie również grą przygodową, ale niekoniecznie każda przygodówka to gra kooperacyjna.”
- Paulo Coelho

A teraz - tych z Was, którzy w ogóle podjęli wysiłek czytania niniejszego wstępu - zapraszam do lektury właściwej części posta. ;-)


Zakazana Wyspa

Miejsce w rankingu: 10


10 miejsce w rankingu - Zakazana Wyspa
Liczba graczy: 2-4
Zalecany wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 30 minut
Autor: Matt Leacock
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: istotne znaczenie
Interakcja: zauważalna
Złożoność: banalna


W Zakazanej Wyspie gracze wcielają się w role poszukiwaczy zaginionych artefaktów, ukrytych przez pradawną rasę na tytułowej, chronionej zaklęciem wyspie. Zaklęcie to spowodowało, że w momencie, w którym przybysze postawili swoje stopy na wyspie, ta zaczęła tonąć. Zadaniem graczy będzie wobec tego zdobycie tych skarbów, nim morze zatopi je wraz z nimi.

Zakazana Wyspa to przygodowa gra planszowa o unikalnej, nowatorskiej mechanice, doceniona za niebanalne zasady nagrodami Mensa Select, Golden Geek 2010, czy prestiżową Spiel des Jahres 2011. Jej rozgrywka opiera się na kolekcjonowaniu skarbów, przy jednoczesnym umacnianiu podtopionych rejonów wyspy. Zasady Zakazanej Wyspy są bardzo proste i dosyć przyjemne w odbiorze, jednak mogą wydać się monotonne bardziej wprawionym planszówkowiczom. Tę grę polecamy zatem przede wszystkim osobom mało doświadczonym lub szukającym ciekawej planszówki do gry w rodzinnym gronie.


Talisman: Magia i Miecz

Miejsce w rankingu: 9


9 miejsce w rankingu - Talisman Magia i Miecz
Liczba graczy: 2-6
Zalecany wiek: od 12 lat
Czas gry: 120-180 minut
Autorzy: John Goodenough
Robert (Bob) Harris
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: istotne znaczenie
Interakcja: zauważalna
Złożoność: bardzo prosta


Oto pozycja już niemal kultowa, której raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Talisman: Magia i Miecz to prosta w zasadach przygodowa gra planszowa, opowiadająca o staraniach śmiałków, walczących o zdobycie legendarnej Korony Władzy - artefaktu dającego moc narzucania swej woli wszystkim żyjącym istotom (z resztą nieżyjącym w pewnym sensie również).

Talisman: Magia i Miecz to gra, której mechanika może wydać się planszówkowym wyjadaczom nieco przestarzała - ma ona w końcu swoje lata - jednak nie mogła nie znaleźć się na tej liście. Starsi, bardziej doświadczeni gracze na pewno wciąż czują do niej sentyment, zaś tym mniej doświadczonym może posłużyć, jako furtka zachęcająca do dalszej eksploracji planszówkowego uniwersum.


Dracula

Miejsce w rankingu: 8


8 miejsce w rankingu - Dracula
Liczba graczy: 2-5
Zalecany wiek: od 12 lat
Czas gry: 90-120 minut
Autorzy: Stephen Hand
Kevin Wilson
Wydanie: polskie
Zasady Wprowadzające: polskie - pobierz
Kompletna Księga Zasad: polska - pobierz
Losowość: wpływa na grę
Interakcja: bardzo wyraźna
Złożoność: da się zrozumieć


Dracula (jak nie trudno się domyślić) przedstawia historię arcywampira - hrabiego Draculi. Jeden z graczy wcieli się we wspominanego hrabiego, podczas gdy reszta stanowić będzie drużynę tropiących go Łowców - ci wspólnie będą przemierzać całą Europę, w poszukiwaniu śladów jego obecności. W polowaniu będą jednak przeszkadzać zastawione przez wamipira pułapki i zrodzone „draculim pocałunkiem” sługusy.

Gra planszowa Dracula łączy w sobie elementy dedukcyjne, przygodowe i kooperacyjne, stanowiąc naprawdę udany mix gatunkowy. Mechanika nie wymaga dużego nacisku na planowanie swojej strategii, jako łowcy, rekompensując to przygodowymi aspektami rozgrywki. Eliminuje to również (znienawidzony przez nas w planszówkach) syndrom lidera - grę polecamy więc przede wszystkim do gry w większym gronie.


Ghost Stories

Miejsce w rankingu: 7


7 miejsce w rankingu - Ghost Stories
Liczba graczy: 1-4
Zalecany wiek: od 12 lat
Czas gry: ok. 60 minut
Autor: Antoine Bauza
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: istotne znaczenie
Interakcja: ważna dla gry
Złożoność: da się zrozumieć


Akcja gry planszowej Ghost Stories rozgrywa się w małej wiosce w środkowych chinach - ukryto w niej urnę ze szczątkami pokonanego przed laty Wu-Fenga, demonicznego Władcy Dziewięciu Piekieł. Gracze obejmą dowodzenie nad czterema mnichami, strzegącymi prochów demona przed legionem nawiedzających wioskę duchów, dowodzonym przez inkarnację Władcy Zła.

Ghost Stories to gra kooperacyjna - gracze, reprezentujący poszczególnych mnichów, różniących się od siebie zdolnościami, będą zmuszeni wspólnie planować i przeprowadzać akcje w oparciu o umiejętności każdego z nich. Pośród innych gier tego typu Ghost Stories wyróżnia się na pewno stopniem trudności, doskonale oddającym grozę sytuacji, w jakiej znalazła się wioska. Hordy duchów wprost zalewają graczy, a wygrana - nawet na najłatwiejszym z czterech dostępnych poziomów trudności - może stanowić prawdziwy powód do dumy.


Runebound

Miejsce w rankingu: 6


6 miejsce w rankingu - Runebound
Liczba graczy: 2-4
Zalecany wiek: od 14 lat
Czas gry: ok. 180 minut
Autor: Lukas Litzsinger
Wydanie: polskie
Zasady wprowadzające: polskie - pobierz
Kompletna księga zasad: polska - pobierz
Losowość: istotne znaczenie
Interakcja: w istotnym wymiarze
Złożoność: da się zrozumieć


Runebound to gra będąca (nieoficjalnie) duchowym spadkobiercą nadmienionego wcześniej Talismana - tytułem bardziej złożonym, o obniżonym stopniu losowości, rozszerzającym mechanikę o nowe elementy rozgrywki, takie jak m.in. eksplorację podziemi i podejmowanie fabularnych decyzji. Fabuła gry przygodowej Runebound została ponadto umiejscowiona w znacznie obszerniejszym uniwersum, znanym jako Terrinoth.

Jeżeli, ktoś nie zetknął się wcześniej z grą Talisman, a posiada pewne doświadczenie z grami planszowymi, to Runebound będzie stanowił znacznie lepszą od Magii i Miecza opcję. Ów gra oferuje bowiem pełniejszą, lepiej zaprojektowaną rozgrywkę, która - wraz z kolejnymi edycjami - ewoluuje i dopasowuje się do wymagań graczy.


Descent: Wędrówki w Mroku

Miejsce w rankingu: 5


5 miejsce w rankingu - Descent
Liczba graczy: 2-5
Zalecany wiek: od 14 lat
Czas gry: 60-120 minut
Autorzy: Adam Sadler
Corey Konieczka
Daniel Lovat Clark
Kevin Wilson
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: wpływa na grę
Interakcja: ważna dla gry
Złożoność: da się zrozumieć


Descent: Wędrówki w Mroku to już druga w tym zestawieniu przygodowa gra planszowa z uniwersum Terrinoth.

Gra, mimo wspólnej poniekąd tematyki co w przypadku Runebounda, oferuje zupełnie odmienną rozgrywkę. Podczas kiedy we wspomnianym wcześniej tytule, poruszamy się po planszy reprezentującej całą krainę, a misje wykonywane są w znacznym uproszczeniu, Descent stawia na rozbudowany i bardzo ciekawie zaprojektowany system fabularny, w którym poszczególne zadania rozgrywane są w dużo mniejszej skali, a postęp postaci zapisywany jest pomiędzy poszczególnymi sesjami gry.

Można powiedzieć, że Descent: Wędrówki w Mroku przedstawia szczegółowo kolejne zadania bohaterów, koncentrując się na rozbiciu całej przygody na pojedyncze, powiązane ze sobą wątki (tak jak w typowych grach RPG), podczas gdy Runebound bazuje na szybszej i bardziej dynamicznej, skompresowanej rozgrywce.


Horror w Arkham

Miejsce w rankingu: 4


4 miejsce w rankingu - Horror w Arkham
Liczba graczy: 1-8
Zalecany wiek: od 12 lat
Czas gry: 120-240 minut
Autorzy: Kevin Wilson
Richard Launius
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: istotne znaczenie
Interakcja: ważna dla gry
Złożoność: wymaga chwili refleksji


Horror w Arkham jest rozbudowaną kooperacyjną grą planszową, osadzoną w uniwersum Cthulhu znaną z prozy mistrza Lovecrafta. Gracze obejmą dowodzenie nad grupą badaczy nawiedzanych koszmarnymi snami, zwiastującymi nadejście jednego z Wielkich Przedwiecznych. Ich zadanie będzie polegało na zamknięciu i zapieczętowaniu portali prowadzących do równoległych wymiarów, sprowadzających do tytułowego miasta niezliczone monstra i abominacje.

Gry planszowe i karciane osadzone w tym świecie, zwykle stawiają na mocno zarysowaną atmosferę grozy - nie inaczej jest z Horrorem w Arkham. Główną siłą napędową, mimo dobrej, choć stosunkowo prostej mechaniki, jest właśnie przypominający o sobie na każdym kroku klimat. Każde wydarzenie, przedmiot, czy postać zostały opisane w doskonały sposób, tym samym potęgując i tak świetne nawet bez tego wrażenie, jakie Horror w Arkham wywiera podczas rozgrywki.


Robinson Crusoe: Przygoda Na Przeklętej Wyspie

Miejsce w rankingu: 3


3 miejsce w rankingu - Robinson Crusoe
Liczba graczy: 1-4
Zalecany wiek: od 10 lat
Czas gry: 75-120 minut
Autor: Ignacy Trzewiczek
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: wpływa na grę
Interakcja: ważna dla gry
Złożoność: wymaga chwili refleksji


Gra planszowa Robinson Crusoe: Przygoda Na Przeklętej Wyspie jest przemyślnie zaprojektowanym tytułem, którego akcja skupia się wokół grupy rozbitków lądujących na bezludnej wyspie.

Gra oferuje rozmaite scenariusze, różniące się celami, specjalnymi zasadami oraz tłem fabularnym. W niektórych grupa „rozbitków”, będzie w rzeczywistości grupą badaczy, egzorcystów, filmowców lub przyrodników - w każdym jednak wypadku motywem łączącym wszystkie scenariusze będzie walka o przetrwanie na wyspie niedotkniętej cywilizacją. Wraz z innymi graczami, będziecie zmuszeni do opracowania odpowiedniej strategii, która zapewni wam pożywienie, drewno i skóry do budowy, czy specjalne projekty, ułatwiające waszej grupie codzienne życie.

Mechanika Robinsona Crusoe została zaprojektowana w sposób umożliwiający dużą wszechstronność w oparciu o relatywnie niewielką ilość zasad, dzięki czemu gra jest bardzo uniwersalna - spodoba się zarówno zupełnie dorosłym odbiorcom, jak i ich młodszym lub starszym pociechom.


Posiadłość Szaleństwa

Miejsce w rankingu: 2


2 miejsce w rankingu - Posiadłość Szaleństwa
Liczba graczy: 1-5
Zalecany wiek: od 14 lat
Czas gry: ok. 180 minut
Autor: Nikki Valens
Wydanie: polskie
Zasady wprow.: polska - pobierz
Kompl. Księga Zasad: polska - pobierz
Losowość: istotne znaczenie
Interakcja: bardzo wyraźna
Złożoność: bardzo prosta


Posiadłość Szaleństwa to planszowa gra kooperacyjna osadzona - podobnie jak wymieniony wcześniej Horror w Arkham - w świecie prozy H.P. Lovecrafta. Akcja gry toczy się w jednej z nawiedzonych rezydencji, zlokalizowanej w najbardziej rozpoznawalnym mieście uniwersum, którym jest oczywiście Arkham. Skupiona jest ona wokół grupy badaczy, wybieranych spośród bogatej i różnorodnej puli.

Gra oferuje doskonałą, zaawansowaną mechanikę z mnóstwem dostępnych możliwości akcji. Wspomniane rozbudowanie nie wpływa jednak znacząco na trudność pojęcia zasad, bowiem do gry dedykowana jest specjalna aplikacja, wcielająca w życie podczas rozgrywki część z reguł (zwykle tych nużących i nieco wybijających z rytmu). Aplikacja ta wspomaga także budowanie mrocznego klimatu, poprzez odtwarzanie odpowiedniej muzyki, jednocześnie będąc naprawdę prostą w obsłudze.

Posiadłość Szaleństwa to prawdopodobnie najlepsza gra planszowa z uniwersum Cthulhu - atmosfera przytłacza mrokiem za sprawą fabularnych wstawek, specjalnie skomponowanych utworów oraz mechaniki świetnie odwzorowującej wydarzenia zaistniałe na planszy. Jest to pozycja absolutnie obowiązkowa zarówno dla fanów Lovecraft-a, jak i miłośników rozbudowanych planszówek przygodowych i kooperacyjnych.


T.I.M.E Stories

Miejsce w rankingu: 1


1 miejsce w rankingu - TIME Stories
Liczba graczy: 2-4
Zalecany wiek: od 12 lat
Czas gry: ok. 90 minut
Autorzy: Peggy Chassenet
Manuel Rozoy
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska - pobierz
Losowość: wpływa na grę
Interakcja: ważna dla gry
Złożoność: da się zrozumieć


A o to i pierwsze miejsce naszego planszówkowego rankingu! T.I.M.E Stories, czyli kooperacyjna, przygodowa gra planszowa o podróżach w czasie. Podczas rozgrywki gracze wcielają się w członków tajnej organizacji T.I.M.E, zajmującej się manipulowaniem przebiegiem wydarzeń z przeszłości, w celu zachowania harmonii i ciągłości teraźniejszości. Waszym głównym celem będzie rozwikłanie zawartej w scenariuszu zagadki, na dowolny sposób, jaki przyjdzie wam do głowy. Być może będzie trzeba wysadzić coś w powietrze, być może kogoś zabić, a być może wystarczy odpowiednia perswazja. Jeżeli misja z kolei się nie powiedzie… Cóż, zawsze możecie cofnąć się w czasie i spróbować ponownie.

TIME Stories jest grą niezwykłą. Dla postronnego obserwatora na planszy dzieje się dość niewiele - gracze przemieszczają swoje pionki według uznania z jednego pola na drugie, rozpatrują karty i przesuwają znacznik upływającego czasu. Jest to jednak jedynie pozorna statyczność. T.I.M.E Stories oferuje bowiem całkowicie unikalną i niebywale angażującą wszystkich graczy rozgrywkę.

Rozwiązując poszczególne zadania i zagadki można na bardzo wiele sposobów zarówno odnieść sukces, jak i ponieść klęskę. Jako podróżnicy w czasie, poszczególne scenariusz będziecie zatem rozgrywać metodą prób i błędów, nierzadko będąc zmuszonymi do ponawiania konkretnych misji, by zdobyć upragnione zwycięstwo. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że jednym z największych plusów TIME Stories jest fakt, iż osiągnięty sukces nie będzie opierał się o sprzyjające rzuty kośćmi, czy szczęśliwe dobrane karty zdarzeń, lecz zależeć będzie w głównej mierze od zaangażowania i przenikliwości samych graczy.


Koniec


Bardzo dziękujemy za uwagę i zapraszamy do wizyty na naszym blogu (i w sklepie!) w przyszłym tygodniu (w sklepie to nawet wcześniej!). Wówczas - jeśli wszystko dopisze czasowo - przygotuję dla Was skrócone podsumowanie zasad do omawianego wcześniej Horroru w Arkham, dzięki któremu - w przeciwieństwie do oryginalnego arkusza pomocy - faktycznie można będzie szybko zasiąść do rozgrywki po dłuższej przerwie.

Pozdrawiam (w imieniu własnym i Jakuba),


GroTekarz Kamil