Przerwa organizacyjna!

W związku z przerwą świąteczną, remanentem oraz planowanymi zmianami organizacyjnymi do odwołania nie będzie możliwe składanie zamówień w sklepie.

W przypadku pilnych spraw prosimy o kontakt.


infolinia (pon-pt | 10:00 - 17:00):

22 266 84 88
801 011 608

 

fax: 22 266 80 84
e-mail: kontakt@groteka44.pl

GG online (kliknij i pisz):
GroTekarz Kamil
GroTekarz Tadeusz


Odbiór osobisty:
Warszawa Białołęka - sprawdź

Kategorie

Jak wybierać gry planszowe i karciane? Cz. 1

Wstęp


Witam wszystkich ponownie po dłuższej, niż pierwotnie planowałem i zapowiadałem, przerwie. Niestety w moich niezwykle precyzyjnych wyliczeniach odnośnie do daty kolejnej publikacji blogpostu, zapomniałem uwzględnić przerwę majówkową, za co serdecznie przepraszam wszystkie te nieliczne osoby, które ów fakt w ogóle obszedł. ;-)

Dodatkowo, w tak zwanym międzyczasie, mój profesjonalny sztab doradczy polecił mi, żebym jednak odpuścił czytelnikom dalsze przynudzanie odnośnie systematyki podziału gier planszowych i pozostałych produktów z oferty naszego sklepu, przechodząc do tematów przynajmniej trochę ciekawszych. No cóż… Ciężko się z nimi nie zgodzić…

Ponieważ czasem muszę udawać, że lubię słuchać rad mądrzejszych od siebie, entuzjastycznie postanowiłem zatem poświęcić tematykę niniejszego wpisu kwestii nieco innej, a mianowicie temu, z jakich sposobów - moim skromnym zdaniem - warto skorzystać, celem odnalezienia ciekawej i pasującej do nas planszówki.

Spośród „technik”, które stosuję, warto według mnie wyszczególnić dwie. Pierwszą z nich rekomenduję w sytuacjach, podczas których nie zależy nam na odszukaniu czegoś konkretnego, a jedynie na tym, aby grało się przyjemnie. Drugi wariant poszukiwań polecam natomiast wszystkim tym, którzy chcą odnaleźć grę planszową o ściśle określonej mechanice, tematyce, długości rozgrywki lub maksymalnej dopuszczalnej liczbie graczy. Dodam przy tym również, że żaden ze wspomnianych przeze mnie sposobów nie wiąże się z koniecznością wychodzenia z domu, co - jako pół-krwi geek i patentowany leń - uważam za ich szczególnie ważną zaletę.

Poniżej zamieszczam szczegółowe omówienie pierwszego ze sposobów, zaś drugi - w imię rozsądnego dawkowania wiedzy (niezbyt)użytecznej - omówimy sobie za tydzień, w ramach kolejnego wpisu. ;-)

Zapraszam do lektury.

Poszukiwanie gier planszowych, bazując na opinii innych graczy


Sposób być może mało odkrywczy, ale na tyle często wykorzystywany, że w ramach wpisu o takiej tematyce nie sposób o nim nie wspomnieć. Na czym polega?

Sprawa jest bardzo prosta - zaglądamy na portale poświęcone grom towarzyskim, takie jak np. blog GroTeki44 lub witryna Games Fanatic - największa tego typu w Polsce strona, stanowiąca (niemal ;-)) tak samo dobre i rzetelne źródło informacji o „planszowersum”, jak nasz wybitnie fachowy sklep z grami planszowymi. Ponadto, z portali (według mnie) wartościowych warto również odwiedzać:

  • Board Times - drugi w Polsce co do wielkości serwis tematyczny, poświęcony grom planszowym,
  • ZnadPlanszy - platforma będąca projektem łączącym w ramach jednej inicjatywy kilkadziesiąt unikalnych i różnorodnych blogów,
  • Rebel Times - nie tyle autonomiczna strona, co sekcja największego w Polsce wydawnictwa gier planszowych, poświęcona wydawaniu planszówkowych periodyków,
  • Poltergeist - szeroko zakrojony serwis traktujący o fantastyce, ze szczególnym uwzględnieniem gier planszowych,
  • PowerMilk - ciekawie pisany blog fana gier planszowych, wywodzącego się ze wspomnianego wcześniej Poltergeista,
  • Games Fanatic NEWS - subdomena Games Fanatic, skoncentrowana wyłącznie na nowościach z branży gier towarzyskich.
  • Board Game Geek - prowadzone w języku angielskim, międzynarodowe, ogromne kompendium wiedzy na temat gier planszowych.

W miejscach tego typu z łatwością odnajdziemy wiele cennych informacji o ukazujących się premierach, zapowiedziach, sukcesach i porażkach poszczególnych tytułów oraz będziemy mieli okazję zapoznać się z ich recenzjami. Dodatkowo odszukamy tam także zarówno obiektywne rankingi gier planszowych, bazujące na ich popularności, jak i zestawienia nieco bardziej subiektywne, oparte na indywidualnych wrażenia z rozgrywki danego gracza (w GroTece44 wciąż trwają intensywne prace nad pierwszymi autorskimi rankingami - niedługo się ukażą… ;-)).

Ponadto warto także zaglądać na fora tematyczne, poświęcone grom bez prądu, gdzie ich członkowie wymieniają się praktycznymi uwagami i opiniami na temat faktycznych wrażeń z rozgrywki. Osobiście ograniczam się wyłącznie do forum wspomnianego wcześniej Games Fanatic, ponieważ ilość informacji, która jest tam zawarta w zupełności wystarcza do realizacji celów tego typu.

Podsumowując - pierwsza z technik wyszukiwania przeze mnie ciekawych pozycji planszówkowych, sprowadza się zwykle po prostu do wejścia na jedną z wyszczególnionych wyżej stron, odpalenia rankingu nowowydanych tytułów, a następnie doczytania o tych spośród ich grona, które wstępnie mnie zainteresowały.

Sposób jest zatem łatwy, przyjemny i (jak wynika z mojego doświadczenia) bardzo skuteczny - gry planszowe, które dotychczas wybrałem w oparciu o pozytywne opinie internautów i powyższy schemat nigdy bowiem nie okazały się złe, a przeważnie były wręcz bardzo dobre.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o pierwszą część niniejszego wątku. Czy dowiedzieliście się czegoś ciekawego? Nie za bardzo, ale nasmarowałem już dwie strony tekstu i nie chcę przesadzić z jego objętością, jak przy poprzednim poście. ;-)

Ciąg dalszy nastąpi za tydzień i obiecuję, że zawarte w nim porady, będą już nieco mniej spopularyzowane, a dzięki temu również odrobinę bardziej odkrywcze.

Pozdrawiam i do przeczytania wkrótce!


GroTekarz Kamil