Działalność sklepu wstrzymana!

W związku z zawieszeniem przez nas działalności GroTeki44, możliwość składania zamówień w sklepie została wstrzymana do odwołania.

W przypadku pilnych spraw prosimy o kontakt e-mailowy.infolinia (pon-pt | 10:00 - 17:00):

22 266 84 88
801 011 608

 

fax: 22 266 80 84
e-mail: kontakt@groteka44.pl

GG online (kliknij i pisz):
GroTekarz Kamil
GroTekarz Tadeusz


Odbiór osobisty:
Warszawa Białołęka - sprawdź

Kategorie

Gry planszowe rekomendowane dla szkół (przez GroTekarzy)

Wstęp


Witam wszystkich wiernych czytelników po dłużej przerwie!

Z uwagi na (względnie ;-)) niedawno rozpoczęty rok szkoły oraz fakt, iż w zeszły (ani w zeszły, zeszły i zeszły, zeszły, zeszły) weekend nie udało nam się w nic zagrać, dzisiejszy wpis postanowiliśmy poświęcić jednak nie kolejnej grecenzji, lecz grom planszowym rekomendowanym dla szkół (zawiedzionych serdecznie przepraszamy - za dużo pracy, za mało czasu na granie :().

W tej materii możemy pochwalić się przeszło 3-letnim doświadczeniem i bardzo licznym gronem placówek edukacyjnych zadowolonych z naszej obsługi i w pełni profesjonalnego (a jakże!) doradztwa.

Tytułem wstępu pragnę nadmienić, że przy wyborze poniższych tytułów głównym kryterium selekcji była dla nas (tym razem aktywnie konsultowałem się z pozostałymi GroTekarzami) rozrywkowość gier. W naszym planszówkowym sklepie wychodzimy bowiem z założenia, że jest to cecha o wiele bardziej istotna, niż wymiar edukacyjny, ponieważ w dużo większym stopniu wzbudza w dzieciach zainteresowanie planszówkami i wyzwala w nich naturalną chęć do spędzania czasu wolnego właśnie w tej formie.

Gry planszowe i książki to podobne gałęzie rozrywki. Proponując dzieciom mało interesujące je gry, nastawione przede wszystkim na wymiar edukacyjny, można niestety osiągnąć podobny efekt, jak w przypadku proponowania im książek wybieranych w analogiczny sposób - niechęć.

Naszym zdaniem, w obu przypadkach, najważniejszym czynnikiem jest wzbudzenie zainteresowania dzieci i pokazanie im, że z takiego rodzaju spędzania wolnego czasu naprawdę można czerpać bardzo dużo satysfakcji i przyjemności. Zwłaszcza, że, co warte zaznaczenia, każda gra towarzyska (niezależnie od swoich walorów edukacyjnych) niesie ze sobą jedną nieodzowną korzyść - pozwala na spędzanie czasu w towarzystwie realnych ludzi, odciągając uwagę od coraz bardziej absorbujących dla dzisiejszego społeczeństwa rozrywek wirtualnych.

Bynajmniej nie oznacza to, że w ogóle nie przywiązujemy uwagi do aspektów edukacyjnych naszych gier. Wybierane przez nas tytuły zawsze niosą ze sobą jakąś edukacyjną wartość dodaną. Część gier planszowych w bardzo przystępnej formie przekazuje wiedzę historyczną, część rozwija zmysł strategiczny, umiejętność podejmowania decyzji i planowania, inne uczą logicznego myślenia, a jeszcze inne rozwijają kreatywność, czy umiejętność formułowania myśli. Wszystko to jednak przekazywane jest dzieciom niejako "przy okazji", stawiając przede wszystkim na dobrą zabawę podczas rozgrywki.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas propozycjami.


Gry dla szkół i placówek publicznych – propozycje GroTekoweseria gier dobra gra w dobrej cenie

Seria gier: Dobra gra w dobrej cenie

Wydawca: Egmont

Gry planszowe z tej serii cechuje prostota zasad, bardzo ładne wydanie oraz niska cena. Każda z nich oferuje dzieciom inną przygodę, łącząc dobrą zabawę z kształtowaniem cech (różnych w zależności od gry) takich jak: pamięć, spostrzegawczość, logika, sprawne liczenie, poszerzanie zasobu słownictwa, umiejętność planowania, zmysł strategiczny, refleks.

od 6 lat 2-5 graczy 15-20 minutseria historycznych gier lotniczych od IPN

Seria gier: Historyczne gry lotnicze od IPN-u

Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej

Planszówki lotnicze od IPN-u to strategiczne gry o dość prostej mechanice, przeznaczone dla dwóch graczy. Każdy z nich wciela się w rolę jednej ze stron konfliktu inspirowanego historycznymi dziejami Polski.

Gry z tej serii rozwijają u dzieci zmysł strategiczny oraz umiejętność planowania, ale przede wszystkim rozbudzają ich ciekawość historią Polski. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zawarte w grach instrukcje - oprócz objaśnień zasad - zawierają także dużo autentycznych informacji i ciekawostek o wydarzeniach, którymi gry zostały zainspirowane.


od 8 lat 2 graczy 15-30 minutgry karciane z serii Pan tu nie stał!

Seria gier: Pan tu nie stał

Wydawca: Egmont

„Pan tu nie stał” to bestsellerowa seria gier karcianych osadzonych w czasach PRL, mechanicznie opartych na sprawdzonych projektach jednego z najbardziej znanych autorów gier planszowych - Reinera Knizi.

Serię cechuje poczucie humoru, duży stopień interakcji między graczami oraz bardzo wyraźnie wyczuwalny klimat trudów codziennego życia w Polsce Ludowej. Gratką dla starszych graczy (np. rodziców) są przywołujące wspomnienia grafiki zawarte na kartach i żetonach, przedstawiające autentyczne przedmioty z czasów PRL.


od 10 lat 2-5 graczy ok. 30 minutplanszowe gry quizowe od Alexandra

Seria gier: Gry Quizowe

Wydawca: Alexander

Rzadko polecamy gry planszowe wydawnictwa Alexander ze względu na niską jakość wykonania komponentów. W przypadku jednak gier quziowych solidne wydanie jest kwestią o wiele mniej istotną, niż przystępna cena oraz bardzo wiele kart z różnorodnymi pytaniami – co jest cechą charakterystyczną dla tytułów z tej serii (każdy z nich zawiera przynajmniej 350 unikalnych pytań).

Te gry polecamy szkołom ze względu na fakt, iż jest to rodzaj rozrywki, który poprzez dobrą zabawę przekazuje dzieciom konkretną wiedzę o Polsce, Europie i Świecie.


od 10 lat 2-4 graczy 20-90 minutserie gier karcianych Cardline oraz Timeline

Serie gier: Timeline i Cardline

Wydawca: Rebel

Na powyższe serie składają się gry karciane o lekkiej mechanice i odprężającej rozgrywce, które jednocześnie stanowią świetne narzędzia edukacyjne. Dzięki nim dzieci poznają i utrwalą informacje o wielkości, wadze i długości życia zwierząt oraz dinozaurów, a także uporządkują wiedzę ogólną oraz przyswoją dużą ilość nowych faktów z dziedziny historii, nauki, odkryć oraz wynalazków.

Zasady gier są nieskomplikowane, a rozgrywka niezwykle wciągająca, jednak tym co stanowi ich największą zaletę, jest zadziwiająca łatwość z jaką dzieci – zupełnie przy okazji – chłoną zawartą w nich wiedzę.


od 5 lat 2-8 graczy ok. 15 minutseria gier kościanych Story Cubes

Seria gier: Story Cubes

Wydawca: Rory’s Story Cubes

Podstawowa wersja gry Story Cubes to dziewięć pięknych, sześciennych kostek, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw ilustracji. Gracze mają za zadanie rzucić kostkami, a następnie opowiedzieć historię w oparciu o dziewięć obrazów, które wypadły na ich ściankach.

Grę stworzył Rory O'Connor, trener kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów z Irlandii. Story Cubes szybko okazała się nieocenioną pomocą dla nauczycieli, trenerów, terapeutów, jak również znakomitą, ćwiczącą kreatywność i wyobraźnię rozrywką dla dzieci i rodzin.


od 5 lat bez ograniczeń ok. 20 minutseria gier karcianych Dobble

Seria gier: Dobble

Wydawca: Rebel

Bestselerowa seria Dobble to pięć alternatywnych mini-gier. Najpopularniejszą z nich jest wersja, w której jedną z kart kładzie się na środku stołu, a pozostałe rozdaje się pomiędzy graczy. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą od góry trzymaną w ręku kartę i szukają wspólnego symbolu z kartą leżącą na stole. Symbol nazywają głośno i szybko zakrywają swoją kartą, kartę ze stołu. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Seria Dobble wyrabia u dzieci refleks, poprawia spostrzegawczość, uczy rywalizacji oraz świetnie integruje je z grupą.


od 3 lat 1-8 graczy 5-15 minutgra planszowa Super Farmer Jubileuszowy

Nazwa gry: Super Farmer Jubileuszowy

Wydawca: Granna

W grze dzieci zajmują się hodowlą zwierząt. Przy odrobinie strategii, stada bardzo szybko się rozrastają, jednak nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu się przed lisami i wilkami, pozyskując w odpowiednim momencie psy pasterskie. Super farmerem zostanie gracz, który jako pierwszy pozyska po jednym zwierzęciu hodowlanym z każdego rodzaju.

Gra rozwija u dzieci myślenie strategiczne oraz umiejętność planowania. Ciekawostką jest fakt, że Super Farmer został stworzony w 1943 roku w Warszawie, przez polskiego profesora matematyki - Karola Borsuka.


od 7 lat 2-4 graczy ok. 20 minutSeria rodzinnych gier karcianych od G3

Seria gier: Gry karciane od G3

Wydawca: G3

Na powyższą serię składają się rodzinne gry karciane o nieskomplikowanej mechanice, ale bardzo wciągającej rozgrywce. Gry z tej serii są bardzo zróżnicowane tematycznie, jednak ich cechą wspólną jest dostarczanie dzieciom dynamicznej, pełnej wrażeń i pozytywnego humoru rozrywki. Jest to idealne narzędzie wspomagające integrację grupy.

W zależności od konkretnej gry dzieci szlifują następujące cechy i umiejętności: śmiałość, kreatywność, refleks, zmysł strategiczny, planowanie, logika, formułowanie myśli.


od 6 lat 1-20 graczy 10-60 minutSeria rodzinnych gier planszowych Dixit

Seria gier: Dixit

Wydawca: Rebel

Dixit to radosna i pełna niespodzianek gra planszowa, która posiada proste zasady, a przy tym niesamowitą głębię rozgrywki. Pięknie ilustrowane karty odwołują się do skojarzeń graczy oraz pobudzają ich wyobraźnię, a snute podczas rozgrywki opowieści rozwijają ich kreatywność.

Ta doceniona na całym świecie gra jest dziełem Jeana Louisa Roubira – francuskiego lekarza, który pracował z dziećmi posiadającymi problemy z przystosowaniem społecznym. Dixit znacząco przyczynił się do poprawy ich funkcjonowania oraz ich umiejętności artykułowania myśli. Z tego też powodu obecnie gra jest często wykorzystywanym narzędziem dydaktycznym w pracy pedagogów i terapeutów.


od 8 lat 3-12 graczy ok. 30 minutKoniec


Mam nadzieję, że zaproponowane przez nas gry planszowe dla szkół spotkają się z pozytywnym odbiorem pedagogów, dyrektorów, pań ze świetlic oraz bibliotek, członków i członkiń rad rodzicielskich, a także wszelkich pozostałych - niewymienionych, choć w równie dużym stopniu cenionych przez nas - osób związanych z szerokorozumianą działalnością edukacyjną. ;-)

Pozdrawiam i jednocześnie zachęcam do kontaktowania się z nami, w celu otrzymania indywidualnych, spersonalizowanych propozycji oraz porad planszówkowych,


GroTekarz Kamil